SEO Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) Nedir?

Google’ın arama sonuçlarında daha çok kullanılmak ile birlikte, diğer tüm arama motorlarının da dikkate aldığı bazı kriterlerin web sitesi ve arama motoru arasındaki uyumlu iletişimin bir diğer adıdır SEO. Arama motoru kullanıcılarına daha doyurucu, benzersiz, akılda kalıcı ve açıklayıcı bilgileri sunabilmek için gerekli.

Bilgi, içerik, detay, resim, ürün ya da herhangi bir web içeriğinin arama motoru tarafından index altına alınması. Sonuç sayfasında gösterime sunulması için bir takım işlemler gerekir.

Arama motoru dostu URL bağlantıları

Bunlar çoğunlukla .html .htm ile biten aynı zamanda /içerik/ şeklinde biten URL adresleridir. Sayı, işaret ve çeşitli karakterler ile biten url adresleri arama motoru botlarının (Google Hariç) algılamasını zorlaştıran unsurlardır.

Meta etiketleri

Her siteye ait sayfalar ve sayfalara ait başlıklar vardır. Title başlık anlamına gelir Description kısa açıklama Keywords ise kelimeler virgül ile ayrılmış şekilde belirlenmiş kelimelerdir. Bu taglar sayfa içerisinde düzgün sıralama ile sıralanır ve benzersiz şekilde başlıklandırılır ise arama motoru o kelime de karşılık bulan arama sonucunda ilk sayfada ve ilk sırada gösterime sunabilir. (Bu içeriğinde benzersiz olması ve anlamlı doyurucu içerik olmasını gerektirir)

Resim tagları

Her resmin bir adı bir temsili açıklaması vardır. Örneğin alt tag dediğimiz resimlerin adlarını belirleyen içerik taglarıdır. Bu tag sayesinde resmin hangi kşi, kurum, kuruluş yada durumu ifade ettiği anlaşılabilir. Böylece resim arama sonuçlarında ilk sırada çıkma olasılığı yükselir.

Backlink
Aslında Türkçe anlamı Geri Link olan Backlink bir sayfanın , sitenin, içeriğin yada direkt olarak bir makalenin size web üzerinde referans olması anlamına gelen kelimedir.

Analiz, raporlama ve temiz içerik dağılımları, makale paylaşımları ve PR çalışması ile de bir bütün halinde çalışılabilir. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle ileştişime geçmekten çekinmeyiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Ürünlerinizi, url adreslerinizi, site adresinizi Google+, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi çok sitede paylaşarak farklı kullanıcı kitlelerine de ulaşabilirsinz.