E-Ticarette Büyümenin Efektif Yolu: Google Ads Reklamları

E-Ticarette faaliyet yürüten bir KOBİ işletmecisinin elde etmek istediği şeylerin başında site trafiği gelir. Kaba tabirle trafik; sitenize uğrayan kişilerin sayısını belirtir. Daha sonrasında ise bu trafiğin anlamlı hale getirilmesi yani eğer E-Ticaretle uğraşıyorsanız sitenize gelen kişilerin alışveriş yapması istenir. Bu kadar çok seçeneğin olduğu ve bu seçeneklerin arasında kaybolduğumuz bir dönemde nispeten küçük bütçelerle hiç olmadığı kadar insanı hem de ulaşmak istediğiniz kitleyi kendinize çekebilirsiniz. Nasıl mı? İşte; E-Ticarette Büyümenin Efektif Yolu: Google (Ads)Google Ads
Kısa zaman öncesine kadar adı Adwords olan platform, değişiklik yapılarak ve bazı eklentiler de entegre edilerek Google Ads’e evrildi. Google Ads’ın mantığı aslında basit. Google’ın ulaşabildiği her yerde belirli bir ücret karşılığında dijital reklamcılık hizmeti vermek. Google Ads’in sunduğu birden fazla reklam türü var. Bunları inceleyelim.

Arama Ağı Kampanyaları
Google arama motorunda herhangi bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan kelime bazlı reklamlardır.

Görselde gördüğünüz arama ağı reklamı, Google Ads’in vermiş olduğu bir reklam. Arama ağı kampanyaları daha çok;

Satış
Potansiyel müşteriler
Web sitesi trafiği
gibi spesifik hedeflere hizmet eder.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası
Websitesine Google AdSense aracılığıyla reklam banner alanları yerleştirmiş olan site sahiplerinin sitelerinde alakalı olarak çıktığınız görüntülü reklam kapmpanyalarıdır. Haber sitelerinde, çoğu bloglarda, belli bir alan üzerine forumlarda gördüğünüz Google reklamları aracılığıyla oluşturulmuş bu reklamlar görsel biçimde olduklarından akılda kalıcılıkları daha fazladır. Ayrıca remarketing denilen yeniden pazarlama imkanı da bu reklamlar üzerinden yürütülür.

Alışveriş Kampanyası
Google’da arama yaptğınızda arama sonuçlarının en üstünde çıkan kutucuklar içerisindeki görseller alışveriş reklamlarıdır. Alışveriş reklamları Google Ads’e bağlı olan Google Merchant Center ile düzenlenebilir. Yapılan ürün bazlı aramalarda doğrudan ürünü potansiyel tüketicinin karşısında çıkarabildiği için çok efektif bir dijital reklam modelidir.

Evrensel Uygulama Kampanyası
Mobil uygulamaların tanıtımı amacıyla yukarıdaki bütün kampanya türlerinin içerisinde gösterilebilen Google reklamlarıdır. Arama ağında, Görüntülü reklam ağında, Play Store’da, Video Kampanyalarda gösterilebilir.

Video Kampanyası
Google Ads ve Youtube ile entegre yürütülen video kampanyaları, Youtube’da video izleyen oldukça geniş bir kitlenin önüne çıkıyor.

Videoda yayın içi veya yayın öncesi bumper reklamlar ve aynı zamanda oynatma listelerinin üstünde veya video içerisinde tamamlayıcı bannerlar olarak karşımıza çıkabiliyorlar. Geçilebilen veya geçilemeyen reklamlar olarak bildiğimiz ve aslında çok da sevmediğimiz dijital reklamlar video kampanyaların birer ürünü.

Dünyanın en çok kullanılan ve internetin neredeyse açılış sayfası haline gelmiş Google’a reklam vererek işinizi büyütmek ve daha çok müşteriye ulaşmak diğer bütün kanallardan neredeyse daha mantıklı hale gelmiş durumda.

Google Ads ile dijital reklamcılık ilginizi çekiyorsa bu konuda kendinizi geliştirmenizi veya bu hizmeti veren bir kuruluş ile temasa geçmenizi tavsiye ederiz.