E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Fatura, dijital dönüşümün bir gerekliliği olarak satış işlemlerinin belgelendirmesi amacıyla düzenlenen basılı faturaların dijital haline verilen isimdir.

E-Faturanın son tüketiciye gönderilen versiyonuna ise E-Arşiv fatura denir?

E-Ticaret kullanımı sağlayan bir şirketiz. Bu nedenle gerek müşterilerimizden gerekse diğer merak edenlerden gelen soruların başında E-Fatura başvurusu nasıl yapılır sorusu geliyor.

1- Mali Mühür
Mali mühür, GİB tarafından E-Fatura işlemlerinde kullanılması için gereklilik arz edilen bir elektronik mühürdür.

Mali mühür, TÜBİTAK’a bağlı olan Kamu Seritikasyon Merkezi’nin sitesinden başvuru yapılarak ücreti ödenerek temin edilebiliyor.

2- Online Başvuru
E-Faturaya geçiş için üç farklı yöntemden yararlanabilirsiniz. Bunlar;

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) özel entegrasyon izni alan kurumların sistemleri aracılığıyla geçiş yapmak,
Bilgi İşlem Sistemi altyapınız yeterliyse kendi sisteminizi GİB sistemine entegre ederek geçiş yapmak,
GİB tarafından sunulan efatura.gov.tr internet adresi üzerinden ücretsiz olarak sunulan GİB Portal ile geçiş yapmak.
Biz Dopigo olarak GİB’den entegrasyon izni alan Foriba’nın altyapısını kullanarak müşterilerimize E-Fatura desteği sunmaktayız.

3- E-Fatura Başvurusu
GİB’in E-Fatura portalındaki E-Fatura Canlı Ortam Başvuru Formunu doldurarak E-Fatura kullanma talebinizi Gelir İdaresi Başkanlığına iletebilirsiniz.

4- E-Fatura Aktivasyonu
Ticari işlemlerinizde resmen E-Fatura kullanabilmek için gerekli olan son adımdır. Örneğin; Dopigo müşterisi olduğunuzu varsayalım. GİB özel entegrasyon izni olan Foriba altyapısını kullandığımızdan dolayı Foriba tarafından gönderilecek dökümanları mali mühürünüzü kullanarak dijital olarak onaylayacak ve E-Faturaya geçiş yapmış olacaksınız.

E-Faturaya geçiş yaparak basılı (matbu) fatura sürecinden kurtulacak ve operasyonel kolaylık elde edecek ve birçok maddi yükümlülükten de kaçınmış olacaksınız.