Bir E-Ticaret Siteniz Olmalı Mı?

İnternet bugün hiç olmadığı kadar büyük bir dijital alan. Yarın daha da büyük olacak. Gün geçtikçe daha fazla büyüyen bir yerde kaybolmamak elde değil. E-Ticaret için sitenizin olmasının avantajları olduğu gibi eğer kayda değer satışlar getirmiyorsa negatif yanları da olabilir. Peki gerçekten bir E-Ticaret siteniz olmalı mı?

E-Ticaret Için Site Kurmak
Günümüzde E-Ticaret sitesi kurmanın birden fazla yolu vardır.

Kendi E-Ticaret yazılımınızı geliştirmek

E-Ticaret site paketleri satan şirketlerle çalışmak konforlu bir yöntemdir. Ancak başlangıç ücretleri, paket kısıtlamaları senelik bakım ücretleri gibi maliyetler kazancınıza göre yüksek kalabilmektedir.

Siteyi Görünür Kılmak
E-Ticaret yapmak demek milyonluk nüfusa sahip olan bir şehrin sokağında mağaza açmaya benzer. İnsanlara nasıl ulaşacaksınız?

Reklam yapmanız gerekir. Dijital reklamlar (Google Ads) tanıtım ve sitenize müşteri çekmek için etkili bir yoldur. Ancak bu reklam planlamalarını iyi yapmalı gerekiyorsa profesyonel yardım almalısınız.

Maliyetler
Kısacası yukarıdaki konularda en büyük etken maliyet olmaktadır. E-Ticaret sitesi kurmak daha çok büyük E-Ticaret işletmeleri için avantajlı olabilir. E-Ticaret yapabilmek için gerekli olan unsurların maliyetleri, E-Ticarette faaliyet gösterenlerin sayısı arttıkça daha da detaylanabilmektedir.

Sunucu maliyetleri, site bakım maliyetleri veya yıllık abonelik yenilemeleri, sanal pos giderleri, dijital reklam/tanıtım giderleri derken E-Ticaret yapmak sandığınız kadar avantajlı olmayabilir. Bu nedenle E-Ticarette küçük hacimli bir işletmeyseniz pazaryerleri sizin için daha efektif olacaktır.

Pazaryerlerinde Satış Yapmak
Pazaryerlerini şehirde bulunan büyük AVM’lere benzetebilirsiniz. Pazaryerlerinin tek farkı ve aynı zamanda avantajı; fiziksel olmadıklarından dolayı sabit giderlerinin az olmasıdır.

Hepsiburada, n11, Gittigidiyor, Amazon Türkiye gibi pazaryerleri zaten milyonlarca potansiyel E-Ticaret müşterisi tarafından bilindiğinden müşteri otomatik olarak size gelir. Pazaryerleri elde ettiği gelirin bir kısmını bilinirlik ve pazarlama çalışmalarına ayırdığından aslında sizin adınıza reklam yapıyor olurlar. Bu da sürekli müşterilerin ziyaret ettiği yerde bulunmanız anlamına gelir.

E-Ticarete yeni başlayanların ilk olarak online pazaryerlerine mağazalarını açarak E-Ticarette satış yapmaya başlaması gerek tecrübe kazanma, gerekse maliyetlerden kaçına noktasında E-Ticaret sitesi kurmaya göre daha verimli olacaktır.

Birden çok pazaryerinde satış yapmak ise bu verimliliği artırır. Birden çok pazaryerinde satış yapmaya başladığınızda bir entegrasyon hizmeti kullanmak sizin için ihtiyaç haline gelebilir.

Bu noktada entegrasyon sistemleri E-Ticaretinizi tek noktadan düzenli biçimde yönetmenizi, stok takibi yapmanızı, fiyatları istediğiniz zaman güncellemenizi, fatura ve kargo fişi kesmenizi sağlar.